Z tej okazji został wydany okolicznościowy ex libris autorstwa Sławomira Iwańskiego. Uroczystość nadania imienia połączona była z wystawą i sympozjum „Powinowactwa z wyboru Jerzy Szaniawski – Leon Pietrzykowski”. Scenariusz i realizacja: red. Stanisław Fuks, konsultacja naukowa: dr Jadwiga Jakubowska – Opalińska.
Nasza biblioteka weszła w posiadanie rękopisów, listów i dokumentów dotyczących życia i twórczości Jerzego Szaniawskiego dzięki rodzinie Leona Pietrzykowskiego, zduńskowolanina, polonisty, miłośnika teatru. W 1977 r. przekazali oni miastu
Zduńska Wola zbiory rodzinne dot. pisarza gromadzone przez ich nieżyjącego brata. Pietrzykowski poznał osobiście dramaturga w 1946 r. i znajomość ta szybko przerodziła się w niezwykłą przyjaźń. Obydwaj panowie prowadzili obfitą korespondencję. Leon pomagał pisarzowi w wielu życiowych sprawach, chronił rękopisy sztuk, przepisywał jego opowiadania i czuwał nad ich drukiem. Częste spotkania i rozmowy miały duży wpływ na zawiązanie trwałej przyjaźni. Odwiedzał swojego Mistrza w zegrzyneckim dworku, zawsze serdecznie witany i mile widziany. W 1952 r. Pietrzykowski przyjechał do Szaniawskiego po raz kolejny i jednocześnie ostatni. Podczas kąpieli utonął.
Pamiątki po nim przywiozła z Krakowa do rodzinnego domu w Zduńskiej Woli siostra Leona. Na ślad tych „skarbów” trafił Stanisław Fuks, pracownik Rady Programowo-Naukowej Filmoteki Polskiej.
Archiwum znalazło właściwe dla siebie miejsce w naszej bibliotece.