ARCHIWUM, DKK, Spotkania DKK, WSZYSTKIE WYDARZENIA

DKK 46 – „Japońska parasolka” książka Rani Manickiej

24 czerwca panie z naszego DKK rozmawiały o książce Rani Manickiej „Japońska parasolka”. To opowieść o wieśniaczce urodzonej na Cejlonie, która na skutek podstępu ojca wychodzi za mąż za bogacza i zamieszkuje w pałacu. Książka te nie przekonała naszych pań. Ma wiele słabych punktów. Niewiarygodnym wydaje się język Maji- cejlońskiej kucharki, szamanki i uzdrowicielki. Ta prosta, niewykształcona kobieta wygłasza uczone teksty, „mądrości życiowe” bardziej europejskie niż azjatyckie. Zupełnie niepotrzebne i nieprzystające do całości są też wstawione pod koniec książki rozważania polityczne. Powieść jest nierówna i momentami nużąca. Wydawca „Japońskiej parasolki” obiecuje, że utrzymana jest w stylu „Wyznań gejszy”. Niestety porównanie bardzo nietrafne. Rani Manicka nas nie porwała, nie stworzyła w swojej powieści klimatu, by czytelnik mógł odczuć kulturę i atmosferę Cejlonu. Niemniej dzięki tej książce doszło do ciekawej dyskusji o różnych religiach, kulturach i obyczajach. Niezależnie od wartości literackich książek, zawsze w Klubie wywiązuje się interesująca rozmowa, w miłym towarzystwie, co ma bezcenną wartość i jest źródłem ogromnej przyjemności.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się po wakacjach 09.09.2013 o godz.16.15. Rozmowa będzie dotyczyła książki Lesley Downer „Ostatnia konkubina”.