ARCHIWUM, DKK, Spotkania DKK, WSZYSTKIE WYDARZENIA

DKK 59 – zbiór opowiadań Janusza Głowackiego pt. „Sonia, która za dużo chciała”

17 listopada 2014 w naszej bibliotece miało miejsce spotkanie DKK, w którym uczestniczyło 7 pań. Tematem wiodącym był zbiór opowiadań Janusza Głowackiego pt. „Sonia, która za dużo chciała”. Książka, jak panie stwierdziły nierówna, mająca lepsze i słabsze momenty. Lepsze, to te krótkie opowiadania, zwięzłe, zawierające kwintesencję życia. Przez te długie trzeba było przebrnąć z trudem i na siłę. Bardziej, według dyskutantek, nadają się na scenariusz filmowy niż do książki. Wspólny mianownik całości to obraz Polaka na emigracji. Tu pokazany od tej smutnej strony. Janusz Głowacki z charakterystyczną sobie ironią i sarkazmem przedstawia świat, który zna z autopsji. Sam, mieszkając przez kilka lat w Nowym Jorku, doświadczył i obserwował życie emigracyjne Polaków. Zarzut, jaki miały czytelniczki do autora, to obraz kobiet, które traktowane są w tych opowiadaniach instrumentalnie. Jako najlepsze panie wskazały tytułowe „Sonia, która za dużo chciała”. W formie książkowej ukazało się po raz pierwszy. Pozostałe były już kiedyś publikowane, ale niektóre kilkadziesiąt lat temu. W tym tomie wymieszane opowieści nowojorskie z PRL-owskimi dały mieszankę zdatną do spożycia.
Na kolejnym spotkaniu 15 grudnia o 16.15 porozmawiamy o książce Janusza Rudnickiego „Śmierć czeskiego psa”.