ARCHIWUM, DKK, Spotkania DKK, WSZYSTKIE WYDARZENIA

DKK 61 – „Uparte serce” Kaliny Błażejowskiej

19 stycznia 2015 spotkał się Dyskusyjny Klub Książki, by porozmawiać o książce Kaliny Błażejowskiej „Uparte serce”. To znakomita powieść biograficzna o Halinie Poświatowskiej napisana w taki sposób, jakbyśmy czytali pamiętnik poetki. Poznajemy świat jej oczami, doznajemy jej emocji. Niezwykle obrazowo przedstawia dzień po dniu życia Poświatowskiej, burzliwego, bogatego, intensywnego, choć niestety krótkiego. Książka wywołała zdecydowanie pozytywne wrażenie. Trafnym zabiegiem jest umieszczenie w niej fragmentów wierszy Poświatowskiej w kontekście wydarzeń, jakie prowokowały poetkę do ich napisania. Dzięki temu stały się dla nas bardziej przystępne i zrozumiałe. Nie zabrakło również rozmowy o czasach PRL-u, o zmaganiach bohaterki z polską rzeczywistością. To było bardzo sympatyczne spotkanie. Dobra książka, ciekawa bohaterka i wiele wątków do omówienia sprawiło, że rozmawiało nam się przyjemnie, spokojnie dzieląc się przemyśleniami nie tylko na temat Poświatowskiej, ale także innych znanych ludzi kultury, z którymi poetka się stykała. „Uparte serce” warto przeczytać, to jedna z lepszych książek, jakie omawialiśmy w Klubie.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 16.02.2015 godz. 16.15. Porozmawiamy o książce „Chłopięce lata”