AKTUALNOŚCI, Książkowe polecajki, WSZYSTKIE WYDARZENIA

Książki na jesienne wieczory cz.2

Książki na jesienne wieczory

Jesień sprzyja spędzaniu czasu przy dobrej lekturze. Listopadowe deszczowe długie wieczory umilić mogą książki, których atmosfera osnuta jest wokół zamglonych wzgórz, mrocznych kryminalnych historii lub klimatycznych opowieści osadzonych w jesiennej scenerii. Oto pozycje, które będą idealnym kompanem podczas wieczorów pod kocem z herbatą lub kawą.

1. Lisa Kleypas „Jesienne zauroczenie”

Piękna i śmiała Lillian Bowman szybko zrozumiała, że swoją niezależną amerykańską naturą nie podbije serc londyńskiego towarzystwa. Największą dezaprobatę okazuje jej nieznośny, snobistyczny i zadufany w sobie lord Marcus Westcliff, najlepsza partia w Anglii.

2. Anna Rybkowska „Zapach jesieni”

W tym cyklu każda kobieta odnajdzie okruch siebie samej – swoich przemyśleń, wahań, tęsknot, strachów, porażek życiowych, ale i swojej siły. Zajrzyjcie do Nabokowa. Poprowadzą Was do niego barwy, smaki, zapachy.

3. Anna Kańtoch „Jesień zapomnianych”

Anna Kańtoch w zawikłaną kryminalną intrygę zręcznie wplata pytania o zadziwiające zdolności ludzkiej psychiki. Jak wiele potrafimy zracjonalizować, wybaczyć, zapomnieć, a ostatecznie po prostu wyprzeć, żeby żyć dalej? Gdzie przebiega granica, za którą staje się to niemożliwe?
Co trzeba zrobić, by przestać być „dobrym chłopcem”?

4. Maryla Hempowicz „Złota smuga jesieni”

Powieść o jesiennym zauroczeniu dwojga dojrzałych ludzi – Marty i Zbyszka. Oboje po przejściach, oboje w wieku 60 plus, spotykają się podczas wycieczki do Wenecji i Rzymu. Los daje im szansę, to znów ją odbiera. Czy mimo poważnych problemów będą razem?

5. Stanisław Krzemiński „Jesienny poniedziałek”

Trzy siostry. Jeden cel. Wspólna nadzieja. Ciąg dalszy losów bohaterek „Iskry”. W cyklu „Drogi do wolności” historia odzyskiwania niepodległości przez Polskę przenika się z opowieścią o wzlotach
i upadkach, sukcesach i rozczarowaniach, radościach i dramatach kilku pokoleń kobiet. Losy bohaterów śledzić można także w serialu TVP „Drogi wolności”.

6. Stanisław Ignacy Witkiewicz „Pożegnanie jesieni”

To najsłynniejsza powieść Stanisława Ignacego Witkiewicza, w której autor kreśli katastroficzno-erotyczną wizję upadku dekadenckiego świata w literacko brawurowy sposób. W obliczu zbliżającej się rewolucji bohaterowie Witkacego usiłują nadać sens swemu kończącemu się życiu – poszukując tajemnicy Istnienia, szamocą się między sztuką a życiem, erotyką, narkotykami
a filozofowaniem. Głównym tematem powieści są, wg słów samego autora, przeżycia bandy zdegenerowanych byłych ludzi na tle mechanizującego się życia.

7. Agata Suchocka „Jesienny motyl”

„Rycząca czterdziestka”, która poświęciła życie prywatne dla pracy w korporacji, skąd po wielu latach została wyrzucona za malwersacje finansowe swojej zastępczyni, i sprzedający się na Dworcu Głównym we Wrocławiu młody mężczyzna. Przypadkowe spotkanie odciska się wyraźnie na obojgu.Ona postanawia uratować mu życie, aby zadośćuczynić największemu grzechowi młodości. On stwierdza, że gdyby interesowały się nim takie kobiety, mógłby zmienić swoje życie.

8. Władysław Reymont „Chłopi”

Najbardziej znana powieść Władysława Reymonta, epopeja chłopska, ukazująca polską wieś na przełomie XIX i XX wieku. Tom pierwszy, zatytułowany Jesień rozpoczyna się wykopkami,
a kończy weselem głównych bohaterów utworu i śmiercią jednego z parobków – Kuby. Wszystkie wydarzenia są skoncentrowane wokół Boryny i Jagusi ich zaręczyn i ślubu. Pokazany jest także konflikt Antka z ojcem.

9. Karolina Wilczyńska„Wędrowne ptaki”

Nowa książka autorki najpiękniejszej literatury obyczajowej. Poznaj przyjaciółki z ulicy Kwiatowej i zostań z nimi na dłużej! „W kolorze wrzosu” Karolina Wilczyńska zaprasza wszystkie czytelniczki na ulicę Kwiatową – tu spotkacie wspaniałych przyjaciół, którzy zawsze znajdą dla was czas!

10. Nicolas Sparks „Jesienna miłość”

Rok 1958. Landon Carter rozpoczyna naukę w ostatniej klasie szkoły średniej w Beaufort. Razem z Jamie Sullivan, którą traktuje jak nieszkodliwą dziwaczkę. Jamie nie rozstaje się z Biblią, nie chodzi na prywatki, z nikim się nie przyjaźni, cały czas poświęca opiece nad owdowiałym ojcem. Kiedy nadchodzi pora licealnego balu, Landon w odruchu desperacji zaprasza właśnie ją. I jest to początek związku, który odmieni jego życie na zawsze. Powieść sfilmowana jako „Szkoła uczuć”.

11. Propozycje dla najmłodszych czytelników

Maria Kownacka „Razem ze słonkiem. Złota jesień”
Pięknie ilustrowana książka wprowadzająca dzieci w świat przyrody poprzez wierszyki, opowiadanka, zabawy… „Razem ze słonkiem” wprowadza czytelnika w rytm tego, co się dzieje w przyrodzie.

Tomasz Samojlik „Żubr Pompik. Kolory jesieni”
Kolejna część czterotomowego cyklu o przygodach sympatycznego żubra Pompika i jego ciekawskiej siostry Polinki tym razem pozwoli małym czytelnikom zgłębić tajemnice lasu jesienią. Kiedy kończy się lato, las wcale nie przestaje być interesującym miejscem do zabawy. Pompik i Polinka będą mieli okazje przekonać się między innymi, co różni kukułki od zimorodków, dlaczego ćmy czasem gubią drogę oraz co dzięcioły mają wspólnego z szyszkami. Mnóstwo przyrodniczych ciekawostek podanych w bardzo przystępnej formie. Prawdziwa gratka dla małych czytelników.

Leo Buscaglia „Jesień liścia Jasia”
Obowiązkowa lektura dla dzieci i dorosłych, przed każdymi świętami: Pierwszego Listopada, Wielkanocą i zawsze wtedy, gdy pojawia się temat śmierci i umierania.
Wszystkie dzieci prędzej czy później dotyka śmierć najbliższych im osób, a także ukochanych zwierzątek. Jak o tym rozmawiać? Autor, Leo Buscaglia, potrafi to znakomicie.

Ali Mitgutsch „Wiosna, lato, jesień, zima”
Zobaczcie jak zmienia się świat! Po tajemniczym parku oprowadzą was pewna dziewczynka z różowym balonikiem i mały czarny piesek. Spróbujcie ich odnaleźć wiosną, latem, jesienią i zimą. 1001 drobiazgów do wypatrzenia czeka na was o każdej porze roku.