AKTUALNOŚCI, Książkowe polecajki, WSZYSTKIE WYDARZENIA

Książki na zimowe wieczory cz.1

baner Książki na zimowe wieczory

Pogoda za oknem nie rozpieszcza – deszcz, śnieg, niskie temperatury, Istnieje wiele przyczyn, przez które częściej spędzasz teraz czas w domu. Ale każdy powód jest dobry, żeby przeczytać dobrą książkę. Zobacz 9 pozycji, które wciągną Cię już po jednej stronie. Książka na długie zimowe wieczory to powinna być lektura przede wszystkim wciągająca i dająca Ci przyjemność obcowania z ciekawą opowieścią czy poradnikiem.

1. „Ketogeniczna biblia” dr Jacob Wilson, dr Ryan Lowery

Ta książka to najpełniejsze źródło informacji poparte badaniami naukowymi, które tak wyczerpująco wyjaśnia idee ketozy. Opisuje historię, naukę oraz zdrowotne korzyści płynące z diety ketogenicznej. Przedstawia, jak dzięki tej diecie możesz nie tylko schudnąć i wspomóc odporność, ale również pozbyć się zaburzeń neurodegeneracyjnych, cukrzycy typu 1 i 2, choroby Parkinsona, Alzheimera, a nawet raka. Opisuje dlaczego jedzenie tłuszczu nie tuczy, ile posiłków dziennie powinno się zjadać oraz jak stosować okresowe głodówki. Prezentuje zasady diety ketogenicznej i dostarcza duży wybór przepisów keto wraz z odpowiedziami na najbardziej nurtujące pytania. Podaje suplementy ketonowe i ich wpływ na wydolność fizyczną. Wszystko, co musisz wiedzieć o ketozie i jej bezpiecznym stosowaniu.

2. „Grzesiuk. Król życia” Bartosz Janiszewski

Pierwsza biografia barda warszawskiej ulicy. Stanisław Grzesiuk był legendarnym bardem stolicy, jego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał szemrane ballady warszawskich przedmieść, zna kilka pokoleń Polaków. W swojej najsłynniejszej książce „Boso, ale w ostrogach”, ocalił od zapomnienia świat przedwojennej Warszawy i jej charakternych dzieci. Za życia był kochającym swoje miasto dzieckiem Warszawy, po śmierci został jej symbolem.
To książka o człowieku, który nigdy nie pił na smutno. Pił z radości życia. Tak samo żył, niezależnie od tego jak mocno los akurat go poniewierał. Na biednym przedwojennym Czerniakowie, w piekielnych obozach koncentracyjnych, w sanatoriach i szpitalach dla gruźlików – wszędzie był królem życia.

3. „Kobieta asertywna’ Kamila Rowińska

Jak żyć w zgodzie ze swoimi wartościami bez świadomej intencji ranienia innych w jasny sposób tłumaczy czym jest asertywność. Pokazuje, dlaczego się przydaje (wręcz jest niezbędna w życiu) i w jaki sposób się jej nauczyć. Mnóstwo przykładów z życia, które pomagają każdemu odnaleźć i skonfrontować się ze swoimi reakcjami na sytuacje, w których się znajdujemy. Autorka od 2009 r. szkoli ludzi z asertywności. Pomaga im zrozumieć czym jest asertywność i jak duży wpływ ma na nasze życie, co tracimy zachowując się ulegle, manipulacyjnie lub agresywnie. Podczas szkoleń i w kursie online skupia się na zadaniach i ćwiczeniach, aby wyrobić w sobie nawyk asertywnych reakcji. Teraz poruszyła tę tematykę również w książce.

4. „Starożytna Grecja” Thomas R. Martin

Historia starożytnej Grecji zawiera ogrom fascynujących wątków, które Thomas R. Martin przywołuje i intrygująco zestawia, tchnąc nowe życie w spojrzenie na tę cywilizację. Barwnie i bezkompromisowo opisuje jej dzieje, poczynając od prapoczątków w epoce kamiennej, przez pierwsze wielkie kultury: mykeńską i minojską, czasy wojen perskich i imperium ateńskiego, aż po podboje Aleksandra Wielkiego. Skupiając się na rozwoju greckiego państwa-miasta oraz kulturze Aten i Sparty w ich klasycznym okresie, autor tworzy panoramę świata Hellenów. Dzięki temu otrzymujemy solidną dawkę wiedzy o funkcjonowaniu greckiej demokracji i monarchii, wojnach i dyplomacji, a także o życiu codziennym, kulturze wysokiej i nauce. Dzięki tej lekturze – którą dopełniają porządkujące kalendaria, mapy i fotografie – świat dawnych Greków staje się nam bliższy.

5. „Puk Puk” Anders Roslund

Doskonała lektura dla fanów Jo Nesbo i Stiega Larssona. Trzy dni pełne emocji i śmiertelnych niebezpieczeństw – elektryzująca historia inspektora policji i byłego policyjnego informatora, którzy ścigają się z czasem, próbując rozwikłać tajemnice z przeszłości i nie dopuścić do tragedii w teraźniejszości. Masz nadzieję, że jesteś bezpieczny. Dopóki do drzwi nie zapuka przeszłość…

6. „Już nie ucieknę” Joanna Nowak

Pierwszy tom sagi Siostry z ulicy Wiśniowej. Po odejściu narzeczonego Ada przeżywa załamanie nerwowe, z którego próbują wyrwać ją siostry, Jagna i Sara. Kiedy ich metody nie działają, postanawiają zwrócić się z prośbą o pomoc do matki mieszkającej w niewielkim miasteczku na Kujawach. Ta wykorzystuje fatalną sytuację prowadzonego przez siebie schroniska dla zwierząt. Prosi Adę o wsparcie zapraszając jednocześnie do odwiedzin w rodzinnych stronach. Adam planuje ślub z Bianką. Zawarcie małżeństwa ma mu pomóc odzyskać rodzeństwo, które po śmierci rodziców zamieszkało u krewnej. Niestety, okazuje się, że Bianka, ze strachu przed odpowiedzialnością, bez słowa uciekła do rodzinnego domu. Adam pragnie się z nią rozmówić, ale dziewczyna nie chce go widzieć.

7. „O włos” Katarzyna Bonda

Nowa seria kryminalna Katarzyny Bondy. W Lesie Kabackim zamordowano dwie młodziutkie dziewczyny. Policjanci od dawna nie widzieli tak zbezczeszczonych zwłok. Ale to nie koniec makabrycznych odkryć, bo w trakcie przeczesywania okolicy śledczy trafiają na coś jeszcze: spięty zieloną wstążką pukiel blond włosów, który z całą pewnością nie należał do zamordowanych kobiet. To fetysz, ale i cenny dowód. Kosiarz z Kabat sieje postrach zwłaszcza wśród pracownic agencji towarzyskich. To wśród nich upatruje kolejnych ofiar. Świat alfonsów i prostytutek jest zamknięty dla policji. Do akcji nieformalnie wkracza detektyw Jakub Sobieski.

8. „Twierdza Warszawa” Dariusz Kaliński

Walcząca Warszawa to nie tylko powstanie. Twierdza Warszawa postawiła się hitlerowcom już w 1939 roku i choć padła, zrobiła olbrzymie wrażenie na najeźdźcach. Nie bronił jej Naczelny Wódz ani najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego. Nie bronił jej prezydent Rzeczpospolitej ani polski rząd. Oni uciekli. Nie wspierali jej zdradzieccy zachodni alianci, którzy choć wiedzieli o tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, nie poinformowali o nim strony polskiej, a ich naciski dyplomatyczne nie pozwoliły na powszechną mobilizację polskiego wojska. Wyglądało to tak, jakby ktoś z wyrachowaniem składał Polskę w ofierze na ołtarzu własnych interesów.

9. „Ogień, lód i żelazo. Historia intryg i wojen, która zainspirowała ‘Grę o tron’” Ed West

Po śmierci ojca młody chłopak mobilizuje wierne mu siły i rusza w bój o władzę. Naprzeciwko niego staje królowa, która na tronie wolałaby widzieć raczej swojego syna sadystę. Na weselu zamiast wina strumieniami leje się krew. Szalony król, lubujący się w torturach. Wrzaski poddawanych kaźni więźniów sprawiają mu przyjemność, ale kiedy sam zostaje lekko ranny, natychmiast zaczyna płakać i zawodzić z bólu. Dla fanów serialowej „Gry o tron” albo „Pieśni lodu i ognia” George’a R.R. Martina na pewno tak. Przed oczami musieli stanąć wam konkretni bohaterowie – może ulubieni, a może tacy, których kochaliście nienawidzić. To właśnie ich odnajdziecie w tej książce – chociaż może nie do końca tak, jak się tego spodziewacie.