Łączy nas pamięć 19 IV 1943

POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM
ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

19 kwietnia 2023 roku – 80. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli włączyła się
w działania upamiętniające 80. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.
Akcją „Żonkile” chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości
historycznej Polaków i Żydów.

Dla uczniów klasy trzeciej z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach nasza biblioteka przygotowała szereg działań mających przybliżyć tematykę holokaustu i wydarzeń związanych z wybuchem powstania w Getcie Warszawskim. Młodzi uczestnicy obejrzeli film edukacyjny opowiedziany metodą animacji pt. „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, wysłuchali pogadanki, wzięli udział w zajęciach plastycznych – na których wyrazili swoje odczucia i emocje w artystycznej interpretacji, a na zakończenie ozdobieni żonkilami, stanęli do wspólnego zdjęcia, dając wyraz swojej pamięci i dumy z odwagi powstańców.