AKTUALNOŚCI

Wernisaż i wykład „Szaniawski archaiczny i aktualny” – zapowiedź

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli i Stowarzyszenie Zegrzynek Szaniawskiego zapraszają na wystawę "Szaniawski archaiczny i aktualny". Wernisaż i wykład: 6 marca 2024 roku, godz. 11.00, ul. Łaska 12, parter, wykład poprowadzi Robert Żebrowski.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli oraz Stowarzyszenie Zegrzynek Szaniawskiego zapraszają na wernisaż oraz wykład pt. „Szaniawski archaiczny i aktualny”. Prezentowana ekspozycja ma na celu upamiętnić i promować twórczość oraz osobę dramaturga i literata Jerzego Szaniawskiego, który jednocześnie jest patronem naszej książnicy.
Wernisaż odbędzie się 6 marca 2024 r. o godz. 11.00 na parterze biblioteki.
Wykład poprowadzi Robert Żebrowski, autor publikacji „Dramaty Jerzego Szaniawskiego w godzinę i kwadrans.”

Jerzy Szaniawski –
Jeden z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy; jego życie przypada aż na cztery epoki historycznoliterackie: ostatnie lata pozytywizmu, Młodą Polskę, dwudziestolecie międzywojenne i czasy współczesne. Jego twórczość zawiera się w tych trzech ostatnich. Szaniawski urodził się w Zegrzynku pod Pułtuskiem, nad rzeką Narwią. Narew często wylewała, powódź stała się później motywem nieraz pojawiającym się w twórczości dramaturga (między innymi w „Dwóch teatrach”). Jerzy Szaniawski pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, herbu Junosza, której majątek został skonfiskowany po klęsce powstania styczniowego. Taka zdeklasowana szlachta była bazą dla rodzącej się w owym czasie inteligencji, do której można zaliczyć ojca pisarza, Zygmunta Szaniawskiego, guwernera, a później zarządcę młyna w Zegrzynku. W domu rodzinnym Szaniawskich, właściwie w ziemiańskim dworku, żywe były tradycje patriotyczne i społecznikowskie, a także zainteresowanie literaturą oraz teatrem.
Życie Jerzego Szaniawskiego stanowi do dziś przedmiot rozważań biografów – sam pisarz był bardzo skryty i niechętnie udzielał informacji o swojej przeszłości. Stąd też bardzo niewiele wiadomo na przykład o jego wykształceniu i szkołach, jakie skończył. Z pewnością ukończył jedno z gimnazjów w Warszawie, a później wyjechał do Szwajcarii, gdzie podjął studia w lozańskim Instytucie Rolniczym. Do kraju wrócił około 1912 r. i wtedy debiutował jako nowelista w „Kurierze Warszawskim” i jako satyryk w „Sowizdrzale” .
Stowarzyszenie Zegrzynek Szaniawskiego wydało nową publikację zawierającą abstrakty literackie nawiązujące do dramatów i słuchowisk Jerzego Szaniawskiego, zatytułowaną „Dramaty Jerzego Szaniawskiego w godzinę i kwadrans”.
Skróty z dramatów, sporządzone w różnych konwencjach i z różną wobec autentyku wiernością – mają pomóc Państwu samodzielnie ocenić, czy warto wczytać się w Szaniawskiego, przebrnąć przez jego teksty, podjąć trud spotkania z niegdysiejszą literacką gwiazdą. Skrót jest po to, aby szybciej dojść do celu. Celem jest decyzja – czy Jerzego Szaniawskiego warto dziś czytać i oglądać – czy wręcz przeciwnie, pozwolić mu zniknąć w pomrokach rozwoju współczesnej kultury.